Japon pişirme tekniğiyle Türk yemek kültürünü bir araya getiren Teppanyaki Alaturka, nefis lezzetleri sizlerle buluşturuyor.

Teppanyaki kelimesinin kökeni; Japon mutfağında demir tabak anlamına gelen “teppan” ve ızgaralanmış ve az yağda pişirilmiş anlamına gelen “yaki” kelimelerinden türemiş. Yani Teppanyaki tekniğinde yemekler sıcaklığı 300 dereceye ulaşan çelik tablalar üzerinde pişiriliyor.

yemek_01_big   yemek_02_big yemek_03_big   yemek_04_big

Teppanyaki yemeklerinin özelliği müşterilerinin gözü önünde pişirilmesi, bu yüzden yemek zevkiniz biraz görsel şölene dönüşüyor. Kısaca bizim anlayacağımız dilde anlatmak gerekirse bizim ocakbaşı kültürümüze benziyor.

Mekanda 3 farklı menü bulunmakta. Sushi menüsü, à la carte menü ve Teppanyaki menü.

yemek_11_big   yemek_13_big yemek_14_big   yemek_17_big

Teppanyaki Alaturka, dünyada Teppanyaki pişirme yönteminde en çok tercih edilen ördek, ıstakoz kuyruğu, jumbo karides, tataki, unagi, kaz ciğeri gibi klasiklerin yanına sebzeli ya da köri soslu bonfile, kuzu tarak, fileto balıklar, şiş çeşitleri, tuzda balık, sahanda pişen sebzeler gibi alışık olduğumuz tatları da ekliyor. Fiyatlar biraz yüksek örneğin bir vejetaryen menü 100 tl.

vip_05_big   vip_07_big

Ayrıca dileyen misafirler, Teppanyaki Alaturka’nın 8 ila 10 kişi seçenekli VIP odalarını özel yemekler, maç izleme, özel partiler veya iş yemekleri için ayırtabiliyor.

Teppanyaki Alaturka:

Adres :
Nispetiye Caddesi 107, Etiler, Beşiktaş
Telefon:
(212) 287 82 28
Web Sitesi :
Teppanyaki Alaturka